O czym pamiętać przy wypożyczaniu samochodu?

Wynajęcie samochodu to rozwiązanie szczególnie atrakcyjne dla osób, które na co dzień nie poruszają się samochodem lub akurat w trakcie podróży pojawiły się w Kozim Grodzie bez swojego auta.

Niestety bardzo często podróżujący zapominają, że podpisują umowę, czyli wiążą się prawnie z firmą wynajmującą. To powoduje, że najważniejszą rzeczą na samym początku wynajmu jest dokładne przeczytanie umowy. Najlepiej w trakcie rozmowy telefonicznej ustalić wszystkie szczegóły wynajmu i potwierdzić finalny koszt.

Bardzo często pojawiają się dodatkowe opłaty, które mogą podnieść koszty wynajmu, dlatego tak ważne jest dokładne upewnienie się na samym początku jakie realne warunki. Częstym zjawiskiem są opłaty za sprzątanie, które przy krótkim wynajmie mogą wynieść nawet 50% kwoty wynajęcia samochodu. Warto również dowiedzieć się, jakie są koszty akcesoriów dodatkowych np. fotelika dla dziecka, nawigacji czy dodatkowego bagażnika dachowego.

Kolejnym elementem, o którym należy pamiętać to bak paliwa. Najczęstszą praktyką jest wypożyczenie samochodu z pełnym bakiem i późniejsze jego zwrócenie również zatankowanym pod korek. Jeżeli o tym zapomnimy, to wypożyczalnia może potrącić dodatkowe opłaty za uzupełnienie brakującego paliwa.

Kolejne opłaty, o których należy pamiętać

Tematem, który bywa pomijany u wynajmujących, jest dzienny limit kilometrów. Przy przekroczeniu limitu kilometrów wypożyczalnia samochodów może naliczyć opłatę kilkunastu, do nawet kilkudziesięciu groszy za każdy nadmiarowy kilometr. Wynajęcie samochodu na długie trasy, aby był bardziej opłacalny, często wiąże się z dodatkową opłatą za zniesienie limitu kilometrów, najczęściej ok. 30 zł dziennie. Dzięki temu nie trzeba przejmować się dodatkowymi kosztami za nadmiarowe kilometry. W tym miejscu warto zaznaczyć, że wypożyczalnia samochodów Easycar24 bierze pod uwagę rozkład kilometrów na cały okres wynajmu. To oznacza, że bez problemu można wybrać się w podróż z Lublina np. do Wrocławia (jeden dłuższy przelot i kilka dni spędzone na miejscu), bez obaw, że nie uda się zmieścić w limicie.

wynajęcie samochodu - o tym należy pamiętać

Wypożyczaj samochód w pełni ubezpieczony!

Przed wynajęciem samochodu koniecznie upewnij się, że samochód ma wszystkie ubezpieczenia. Zdarzają się sytuacje, w których wypożyczalnie oszczędzają na opłatach, licząc na bezwypadkową jazdę najemcy. Niestety przy braku ubezpieczenia może się okazać, że w przypadku stłuczki (tej nieumyślnej również) wypożyczalnia samochodów może obciążyć klienta częścią kosztów.

W EasyCar24 wszystkie samochody są objęte ubezpieczeniami OC i AC.

Weź pod uwagę sytuacje, w których kierować będzie również drugi kierowca. Warto się upewnić, że jego również obejmuje ubezpieczenie. Takie sytuacje warto wcześniej ustalić z wypożyczalnią samochodów. Często okazuje się, że wymagane jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia.

Wyjątkową sytuacją jest wyjazd za granicę wynajętym autem. O ile w Unii Europejskiej nie ma problemów z przekraczaniem granic, tak za naszą wschodnią granicą pojawiają się problemy — szczególnie z ubezpieczeniem. Przed wyjazdem za granicę może być konieczne wyrobienie Zielonej karty. Jeżeli planujesz wyjazd za granicę, to koniecznie poinformuj wypożyczalnię o tym fakcie.

Lublin, dzięki swojej bliskości ze wschodnią granicą Polski i obecności lotniska w Świdniku, bardzo często jest punktem startowym wycieczek na Ukrainę i Białoruś. Niestety wyjazd do tych krajów wiąże się ze spełnieniem dodatkowych formalności.

Kaucje

Wynajem wiąże się z odpowiednim zabezpieczeniem ze strony najemcy. Kaucja jest zabezpieczeniem terminowości zwrotu auta, przeprowadzenia drobnych napraw (np. zarysowania karoserii) itd. Najczęściej kaucja jest wpłacana w formie gotówki lub zamrażana na karcie kredytowej. W przypadku oddania samochodu w stanie nienaruszonym kaucja w 100% jest zwracana najemcy. Warto dowiedzieć się, jaka jest wysokość kaucji i upewnić się, czy mamy na koncie wystarczającą ilość środków, żeby uniknąć sytuacji, w której zabraknie nam pieniędzy na pozostałe koszty podróży.

Na rynku można znaleźć wypożyczalnie, które próbują wyróżnić się brakiem kaucji przy wynajmie. W takiej sytuacji trzeba mieć się na baczności, gdyż firma wynajmująca samochody w takim modelu zabezpiecza się w inny sposób, np. nakładając bardzo duże kary finansowe na kierowcę, który uszkodzi auto.

Protokół zdawczo-odbiorczy

Zdarza się, że samochody noszą ślady użytkowania. W trakcie przejmowania samochodu należy dokładnie wypełnić protokół odbiorczy i zaznaczyć w nim wszystkie usterki i uszkodzenia, tak aby przy zdawaniu samochodu wypożyczalnia aut nie obciążyła Cię kosztami naprawy.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak wygląda u nas, to skontaktuj się ze mną, a ja wyjaśnię wszelkie wątpliwości 🙂

 

Do zobaczenia!

Hanna Styk


właścicielka wypożyczalni

Krótko o mnie

Jestem właścicielką jednej z najdłużej działających wypożyczalni samochodów w Lublinie i lotnisku w Świdniku – Easycar24. Moją pasją są podróże i poznawanie nowych kultur. Jeżeli skontaktujesz się z moją firmą to masz gwarancję, że dołożę wszelkich starań, aby znaleźć satysfakcjonujące Cię rozwiązanie. Ponad połowa moich klientów wraca ponownie do mojej wypożyczalni.